Už jste někdy viděli pracovat žížaly?

V této části mé stránky vás seznámím se svou malou žížalí farmou, jejími produkty a s další zvířenou, která těší náš domov a okolí. 

 

ŽÍŽALY

Kalifornská žížala Eisenia Foetida je druh kroužkovce, který se živí odumřelými rostlinami a těly živočichů a prakticky je přes svůj zažívací trakt přemění na vysoce humidní zeminu obohacenou minerály a enzymy. Tato zemina je velmi výživná pro rostliny. Proto v uzavřeném prostoru a v příhodných podmínkách, které jí člověk vytvoří vyprodukují naprosto homogenní hnojivo s vysokými pěstitelskými vlastnostmi. Mnozí z vás toto hnojivo kupují na kilogramy v zahrádkářství, aniž byste znali jeho původ. Ve velkovýrobě se suší, drtí a pytluje, aniž by se žížaly vypudily, což je velká ztráta. Žížalky samy o sobě obsahují vysoké procento enzymatických látek, které podporují rostliny v růstu, že se dají vytěžit a existují i výkupci samotných žížal. 

Milióny kalifornských žížal v jediné hromadě kompostu tvoří dokonalou ekologickou recyklační továrnu na zpracování nepotřebného a bezcenného organického a biologického odpadu. Z toho pak  vytvářejí ideální přírodní hnojivo plné cenných humidních látek, enzymů a růstových stimulátorů! A to vše bez jakéhokoli nároku na energii, bez dobývání těžce obnovitelných zdrojů.

Žížalí produkt - jakýsi kompost má velmi dobré vlastnosti a působí už při minimálním množství v půdě. Napomáhá k zachování její drobtovitosti, což má za následek optimalizaci vodního a vzdušného režimu půdy. A protože obsahuje huminové kyseliny, auxinygibereliny a cytokininy, působí pozitivně na růst a vývoj rostlin. Vlivy v kostce:

  • podporuje klíčení semen a vzcházení rostlin

  • podporuje tvorbu kořenového systému a celkové biomasy

  • zvyšuje vitalitu a posiluje odolnost rostlin, zejména proti houbám a plísním

  • znásobuje počty květů a plodů podle oficiálních výzkumů až třikrát

  • urychluje dozrávání a napomáhá vyššímu obsahu cukrů a vitamínu C v plodech

  • zkracuje vegetační dobu u ovocných dřevin, plodové zeleniny a pod.

  • působí také jako urychlovač kompostování

  • chová se jako regenerátor unavených a vyčerpaných půd po záplavách a erozích a přispívá k obnově biologické činnosti v těchto půdách

Skvělé vlastnosti produktů tzv. kalifornských žížal rodu Eisenia Foetida znali již antičtí zemědělci a zahradníci před tisíci lety a využívali je ke zúrodňování svých vinic a ovocných hájů, ba i nádherných květinových zahrad a teras.

Ověření účinků si nechala udělat fa Ekovermes ve státním zkušebním ústavu zemědělském, reg. pracovišti Opava. Při provozních pokusech konsorcia Agrobio bylo zjištěno zvýšení výnosů od 33% u papriky, 35% u jahod až po 71% u brambor. Podobné výzkumy prokázaly v Japonsku a USA výnosy hroznů a broskví o 100%, rajčata a papriky měly v tamějších podmínkách výnosy vyšší o 20-30%. 

Ve finále nám žížalky "sežerou" veškerou chlévskou mrvu, kterou nám vyprodukují naše hospodářská zvířata a proto nemusíme tuto nechávat za úplatu vyvážet.

Náš chov není zdaleka tak profesionální jako tam, kde se s žížalami pracuje "průmyslově", ale i tak máme i my s úrodou co dělat. Takhle nám třeba vyrostla dýně pohnojená "žížalovinou" v obyčejné půdě a pozor - semínko bylo zasazeno až v létě:

                                                                        dyne.jpg (80599 bytes) 

 Zde se můžete podívat na několik fotografií z našeho chovu žížalek Eisenia Foetida:

 box.jpg (57895 bytes)          zizaly.jpg (210092 bytes)          zizalovina.jpg (189215 bytes)

Nejdříve se musí žížalám udělat domeček, pak v optimálních podmínkách optimálně pracují a výsledek vidíte vpravo.